Zakończyliśmy szczęśliwie wielką wyprawę rowerową, która oprócz pokonania ponad 1000 km. była ciekawą lekcją historii Polskiego Narodu.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pana Prezydenta, dotyczącej obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polską, podjęliśmy wyzwanie, aby godnie uczcić tę wspaniałą Rocznicę, organizując NARODOWĄ SZTAFETĘ WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI im. JANA PAWŁA II w dniach 4 – 14 czerwca 2022 r.

Z dumą i radością pragnę poinformować o szczęśliwym ukończeniu naszej patriotyczno-sportowej sztafety. Przez 10 dni 5 uczestników, w tym 3 uczniów płockich szkół średnich, pokonało ponad 1000 km, głównie na rowerach. Trasa Sztafety wiodła z Zakopanego do Gdańska. Start nastąpił spod Krzyża na Giewoncie (odcinek biegowy), a zakończenie i metę ustaliliśmy w Gdańsku na Placu Solidarności pod Trzema Krzyżami. W założeniach i programie Sztafety, oprócz pokonania ok. 1000 kilometrów, było odwiedzenie ważnych historycznie miejsc, związanych z niepodległością Polski. W Katowicach złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem Powstańców Śląskich i pomnikiem Poległych Górników Kopalni Wujek. Podobnie było w innych miastach, przez które wiodła trasa Sztafety (Kraków, Katowice, Częstochowa, Warszawa, Płock, Toruń, Grudziądz, Gdańsk). Zakończenie naszej wyprawy było bardzo uroczyste. Na Placu Solidarności pod Trzema Krzyżami powitał nas Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda. Wspólnie złożyliśmy kwiaty, a następie zwiedziliśmy historyczną salę BHP, w której podpisano Porozumienia Sierpniowe. Pan Przewodniczący przybliżył nam historię Solidarności i podziękował za podjęcie ogromnego wyzwania, jakie sobie postawiliśmy wyruszając w tak długą drogę. Sztafetę oficjalnie zakończyliśmy w Bazylice św. Brygidy, uczestnicząc we Mszy Świętej. Następnie jeden z księży przybliżył nam historię kościoła i powstającego tam Bursztynowego Ołtarza.

Sztafeta organizowana była z myślą o młodzieży. Początkowo zakładaliśmy udział dużej liczby młodzieży jako grupy głównej, która miała pokonać całą trasę z Zakopanego do Gdańska, a na poszczególnych odcinkach do grupy miała dołączać  młodzież ze szkół z danego  terenu. Jednak ograniczenia, spowodowane pandemią Covid 19, a w ostatnim czasie przygotowań również wojną na Ukrainie, utrudniły organizację i spowodowały ograniczenie liczby uczestników oraz skromniejszy program. Ostatecznie w Sztafecie uczestniczyło 5 osób, w tym 3 siedemnastolatków z płockich szkół.

 

Uczestnicy Sztafety:

Uczniowie Adam Kurczewski i Mateusz Szudrowicz z Zespołu Szkól Technicznych

oraz Kacper Marciniak z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie,

Dariusz Ratka– kierowca, pracownik Zespołu Szkół Technicznych,

Leszek Brzeski – koordynator, prezes Parafialno-Uczniowskiego Klubu Sportowego”Viktoria”, nauczyciel w  Zespole Szkół Technicznych, Radny Rady Miasta Płocka.

Organizatorzy Sztafety:

Parafialno – Uczniowski Klub Sportowy „Viktoria” w Płocku

Zespół Szkół Technicznych w Płocku

we współpracy z NSZZ „Solidarność”.

Dziękujemy wszystkim, którzy na całej trasie naszej Sztafety służyli pomocą.

Szczególne podziękowania kierujemy do członków NSZZ „Solidarność”. To dzięki Waszej pomocy mogliśmy dojechać do celu.