ZAGROŻENIA WSPÓŁCZESNEJ MŁODZIEŻY !!!

Jako nauczyciel z wieloletnim stażem z dużym niepokojem obserwuję, jak coraz więcej dzieci i młodzieży sięga po papierosy. Szczególnie niepokojące jest palenie e-papierosów, które młodzież uważa za bezpieczne, twierdząc, że to tylko „para wodna”. Otóż papierosy elektryczne, popularne elektryki, są równie niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a szczególnie dla młodych organizmów – o czym informują prowadzone badania Światowej Organizacji Zdrowie (WHO),  Ministerstwa Zdrowia i innych instytucji zajmujących się ochroną zdrowia. Olejki używane do produkcji papierosów elektrycznych zawierają oprócz nikotyny, która jest związkiem uzależniającym znaczną ilość trujących substancji chemicznych. Z badań wynika,  jak mówi prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, że e-papierosy zaczęto wykorzystywać wcale nie do podawania nikotyny, ale do podawania wielu innych substancji. Wskazuje, że to co jest toksyczne, niekoniecznie jest związane z nikotyną, ale bardzo często z „wynalazkami”. Mowa tu o przypadkach dodawania do olejków (liquidów) substancji psychoaktywnych czy marihuany. Również inne substancje takie jak glicerol, który jest uważany za nietoksyczny,  po podgrzaniu staje się toksyczny.

O szkodliwości palenia e-papierosów alarmują również inni naukowcy z uniwersytetów medycznych, oraz coraz częściej media, dostrzegając bardzo duże zagrożenie dla zdrowia młodzieży.

Rodzic oraz pracujący z młodzieżą nauczyciel nie mają problemu aby wyczuć, które dziecko pali zwykłe papierosy. Niestety, z e-papierosami jest dużo trudniej, nie wydzielają specyficznego tytoniowego zapachu i nie wyglądają jak papierosy.

Producenci olejków komponują całą gamę zapachów, aby ukryć właściwe cechy papierosa i  przez przyjemny zapach zachęcają do spróbowania. Dlatego tak trudno walczyć z paleniem e-papierosów przez uczniów. Ponadto dostępność e-papierosów jest powszechna, a prawo zakazujące sprzedaży papierosów nieletnim nie jest przestrzegane.

Brakuje elementarnej edukacji w szkołach i trzeba to zmienić. Z badań wynika, że poziom wiedzy młodzieży w zakresie szkodliwych następstw palenia papierosów, a szczególnie e-papierosów jest bardzo niski.

Myślę, że tylko zakrojona na szeroką skalę akcja informująca o negatywnych skutkach palenia e-papierosów, może wpłynąć  na świadomość młodzieży i spowolnić rozszerzanie się tego „modnego”, ale bardzo zgubnego nałogu.

Proponuję powołać zespół, który opracuje metody i formy działania. Może on działać w ramach Płockiego Stołu Edukacyjnego, który przecież powołany po to, aby reagować na problemy dotyczące placówek oświatowych w skali całego miasta.

Niestety odpowiadając na moje interpelacje zastępca prezydenta Miasta Płocka Pan Roman Siemiątkowski problem lekceważy. Nie wiem czy Pan Prezydent nie zrozumiał tematu, czy jest obojętny na dobro dzieci i młodzieży.

Liczę, że władze miasta podejdą do problemu z należytym zaangażowaniem i we współpracy z kuratorium, rodzicami, nauczycielami, lekarzami i innymi instytucjami odpowiedzialnymi za zdrowie młodego pokolenia, wspólnie spróbujemy zmierzyć się z tym problemem.

Liczę na Państwa wsparcie i proszę o kontakt  604976123/ leszekbr1@op.pl

20231115_150655