Pielgrzymka Rowerowa do Rzymu na 25-lecie pontyfikatu J P II

                   ROWERAMI DO PAPIEŻA

             Leszek Brzeski prezes Parafialno -Uczniowskiego  Klubu Sportowego „Viktoria” działającego przy parafii św. Józefa   zorganizował Pielgrzymkę Rowerową do Rzymu w 25 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Celem pielgrzymki było podziękowanie Ojcu Świętemu za owocne kierowanie Kościołem, za wszystkie pielgrzymki do Ojczyzny, a zwłaszcza za tę do Płocka w 1991 roku.

4 października 2003r. o godz. 6.30 po mszy św. w kościele parafii św. Józefa czterech płocczan (trzech nauczycieli tj. Leszek Brzeski, Waldemar Gieres i Jarosław Malanowski oraz żołnierz zawodowy Leszek Bukowski wyruszyli na rowerach z Płocka do Rzymu, aby podziękować Ojcu Świętemu za 25 lat pontyfikatu i za wszystkie pielgrzymki do Ojczyzny, a zwłaszcza za tę do Płocka w 1991r. Kolarze jadąc sztafetowo pokonali ponad 1800km.

Trasa wiodła przez Częstochowę, Wałbrzych, Pragę, Prachaticze, Monachium, Colio nad jeziorem Garda, Loreto, Antrodocco, Rzym.

Pogoda nie sprzyjała – zimno, deszcz, silny wiatr, a czasami grad i śnieg towarzyszyły na trasie rowerzystom. Nikt jednak nie narzekał wspomina Leszek Brzeski. Dopiero Włochy przywitały pielgrzymów słońcem i ładną pogodą.

Od samego początku spotykaliśmy się z ogromną życzliwością ludzi,  których spotykaliśmy. Duże i czytelne napisy na naszych strojach,  bus oklejony zdjęciami Jana Pawła II i łopoczące nad nim flagi polska i papieska informowały wszystkich o naszej wyprawie.

W Częstochowie,  gdy uczestniczyliśmy w porannej mszy świętej w klasztorze na Jasnej Górze, wiele osób nas zatrzymywało, życzyło wytrwałości i szczęśliwego dotarcia do celu, prosili pozdrowić Ojca Świętego. Podobnie było w Wałbrzychu i w Pradze u polskich księży Palotynów. W Prachaticzach,  gdzie kończyliśmy kolejny etap ksiądz zaprosił nas na knedliczki, a tuż przed wyjazdem wcześnie rano poczęstował  gorącą szarlotką.

Do Loreto włoskiego Sanktuarium Maryjnego dotarliśmy bardzo późno nie mogliśmy trafić na miejsce noclegu. Spotkane małżeństwo włoskie próbowało nam wytłumaczyć jak dojechać, a gdy po kilkunastu minutach nadal nic nie rozumieliśmy, wyprowadzili własny samochód i pilotowali nas na miejsce.

Do Rzymu dotarliśmy po dziesięciu dniach męczącej jazdy, zamieszkaliśmy w Domu Polskim im. Jana Pawła II na Via Casja, gdzie serdecznie nas ugoszczono. Na placu św. Piotra poznaliśmy wielu dobrych i życzliwych ludzi z całego świata głównie pochodzenia polskiego Zdjęcia, wywiady i długie rozmowy należały do bardzo przyjemnych.

Uwieńczeniem wysiłku i trudu związanego z podróżą było osobiste spotkanie z Ojcem Świętym i udział w uroczystościach poświęconych 25 rocznicy pontyfikatu. Na wszystkich uczestnikach pielgrzymki pobyt w Watykanie i spotkanie z Janem Pawłem II wywarło ogromne wrażenie Na zawsze w naszej pamięci pozostaną chwile spędzone na placu św. Piotra i choć krótkie, lecz niezapomniane spotkanie z Ojcem Świętym.

Uczestnicy pielgrzymki bardzo serdecznie dziękują wszystkim ludziom dobrego serca za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu do Ojca Świętego między innymi: ks. bp  Romanowi  Marcinkowskiemu,  ks. Władysławowi Strudze, ks. Jarosławowi Kuleszy, ks. Zbigniewowi Zbrzeznemu, ks. Tomaszowi Wójtowiczowi, Prezydentowi Miasta Płocka Katolickiemu Radiu Płock, firmom: „Ajmex”, PZU Życie, Peklimar, PSS Zgoda, Bud – Mat, CNH Polska, Drukarnii Rytter Invemen, Aptece przy ul: Kolegialnej 24, Solidarności Regionu Płockiego.

© 2024 Viktoria Płock — Powered by WordPress

Theme by Anders NorenUp ↑

Show Buttons
Hide Buttons